ALICANTE.COM.PL

Alicante, Perła Costa Blanca

Zabytki Alicante

Największą atrakcją Alicante jest zamek Castillo de Santa Bárbara, wydający się czuwać nad bezpieczeństwem miasta ze skalistego wierzchołka góry Benacantil . Widok ze wzgórza jest przepiękny, widać z niego całą okolicę. Wybierając pieszy tryb dotarcia do zamku zrzucimy z całą pewności kilka zbędnych kalorii J. W czasach gdy zamek należał już do chrześcijan pewna księżniczka zakochała się w arabskim młodzieńcu. Kiedy jej ojciec się o tym dowiedział zakazał jej poślubienia amanta. Ta następnego dnia rzuciła się z murów zamku w przepaść i zginęła. Jej ukochany dowiedziawszy się o tym popełnił samobójstwo w identyczny sposób. Od tego czasu skała, na której wznosi się forteca nabrała obserwowany po dzień dzisiejszy kształt.

Starówka Alicante posiada ona dwa różne oblicza. Rankiem i popołudniu ciasne, kręte i kolorowe uliczki emanują spokojem. Dopiero wieczorem z udziałem różnych restauracji i barów ożywa, ulice stają się wyjątkowo gwarne.

 zamek

Zwiedzając starówkę od mniej ciekawego centrum miasta warto kierować się uliczkami w stronę największej atrakcji Alicante – zamku Castillo de Santa Bárbara. Twierdza ta została wybudowana w 1616-1662 na ruinach dawnego meczetu, chociaż wewnątrz świątyni znajduje się dużo starszy dziedziniec, którego powstanie datuje się na XV wiek.

Idąc dalej w stronę zamku dotrzemy do najstarszego kościoła miasta – Basílica de Santa María. To gotycka świątynia powstała na przełomie XIV-XVI wieku. Zbudowano ją na ruinach kolejnego meczetu co uświadomi nam jak duże znaczenie miało Alicante dla panujących na tych ziemiach w średniowieczu Maurów.

Mówiąc o Alicante nie można oczywiście zapomnieć o jego nadmorskim położeniu. Aby móc szczerze powiedzieć, że było się na Costa Blanca należy przespacerować się długą promenadą Explanada de España. Jej chodnik wiodący między rzędami palm wyłożony jest ponoć 6,5 milionami marmurowych płytek. Najpopularniejsza z plaż to leżąca u stóp zamku Św. Barbary, zaraz za jachtowym portem – Playa del Postiguet.

historiazabytki

Dominika • 27 października 2014


Poprzedni

Następny

Shares