ALICANTE.COM.PL

Alicante, Perła Costa Blanca

Wyjazd z dzieckiem do Hiszpanii – o czym pamiętać?

Są wakacje to znaczy, że czas najwyższy zaplanować sobie wakacyjny urlop. Coraz częściej Polacy, jako swój wakacyjny kierunek wybierają Hiszpanię. Jest tak, gdyż bez wątpienia przyciągają ich piaszczyste, słoneczne plaże, błękitne morze i naprawdę fascynująca kultura, jak i wiele innych atrakcji. Ale jeżeli już planujemy taki zagraniczny wyjazd, to musimy pamiętać, że oprócz bagażu, koniecznie musimy zabrać też odpowiednie dokumenty. Dotyczą one zarówno dorosłych, jak i najmłodszych podróżników. O czym jeszcze musimy pamiętać wyjeżdżając z dzieckiem, np., do Hiszpanii? 

Po pierwsze i najważniejsze, należy pamiętać, aby przynajmniej miesiąc wcześniej wyrobić dziecku dokumenty tożsamości. Jest tak, dlatego że już od 26 czerwca 2012 roku straciły ważność zapisy dzieci w paszportach rodziców. Dlatego obecnie każde dziecko, które chce przekroczyć granicę kraju, musi mieć własny dokument tożsamości. Może to być ważny paszport lub dowód osobisty. Paszport albo dowód osobisty może otrzymać już kilkudniowe dziecko.

I tak dowód osobisty dla osób niepełnoletnich, to znaczy dzieci do lat 18, wydawany jest na czas 5 lat. Za jego wyrobienie rodzice nic nie płacą, gdyż jest darmowe, a czas oczekiwania trwa około miesiąca. Taki dokument uprawnia dziecko do podróżowania po krajach, które są członkami Unii Europejskiej, czyli: Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Cypr, Dania, Estonia, Francja, Finlandia, Grecja, Holandia, Hiszpania, Irlandia, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy. Natomiast za okazaniem dowodu osobistego możemy wyjechać z dzieckiem za granicę Islandii, Lichtensteinu, Norwegii oraz Szwajcarii.

wyjazd z dzieckiem na wakacje - niezbędne dokumenty

Źródło: pixabay.com

Natomiast już wyrobienie dziecku paszportu uprawnia go do podróżowania po całym świecie. Koszt wyrobienia takiego paszportu dla dzieci do lat 13 to 30 złotych, a dla dzieci powyżej 13 lat i studentów to koszt 70 złotych. Jeśli chodzi o czas oczekiwania na niego to uzależniony jest tylko i wyłącznie od okresu składania wniosku. Ważność takiego paszportu to dla dzieci do 5 lat jest ważny przez 12 miesięcy. Natomiast przez 5 lat dla dzieci w przedziale wiekowym od 5 do 13 lat.

dzieckolato z dzieckiemwakacje

Dominika • 1 lipca 2019


Poprzedni

Następny

Shares