ALICANTE.COM.PL

Alicante, Perła Costa Blanca

Walki byków w Alicante

Walki byków w Alicante

Każdy kraj ma swoje lokalne tradycje. W Hiszpanii do takich tradycji możemy zaliczyć walki byków w Alicante, czyli korridę. Jest to znany na całym świecie Hiszpański rytuał.

Na czym polega walka byków

Jest to rytuał znany Hiszpanom od około 1133 roku, kiedy pierwsze takie widowisko zorganizowano na cześć Alfonsa VIII. Walki od zawsze były popularne. Nawet arystokracja oraz królowie brali w niej udział.

 byk2

Przebieg walki byków

Walka ta składa się z kilku tradycyjnych etapów.

Widowisko zaczyna się razem z momentem wpuszczenia  byka na arenę. Początkowym zadaniem torreadorów jest odpowiednie rozdrażnienie byka. W tym celu używają płacht w kolorach żółto-różowych. Dalej zaczynają się bardziej krwawe sceny.

 korrida1

Pikador, czyli osoba na koniu obłożonym materacami, wbija rozdrażnionemu bykowi lancę w unerwiony kark, pokryty tłuszczem.

Następnie banderilleros wbijają bykowi wokół tego miejsca krótkie włócznie. Dzięki trafieniu w odpowiednie miejsce, byk chwilowo zwalnia i ludzie na arenie mają czas na ucieczkę przed jego rogami. Wbite włócznie maja zamocowane wstążki, których zadaniem jest dalsze drażnienie byka.

Te wszystkie działania są po to aby zmęczyć byka, by ten nie mógł trzymać głowy zbyt wysoko oraz by jego ruchy były spowolnione.

W ostatnim etapie na arenę wchodzi matador czyli po prostu zabijacz, którego zadaniem jest unikanie rogów używając przy tym małej mulety. Gdy byk przestaje reagować na zaczepki matadora, ten wbija mu szpadę w takie miejsce w którym przerywa mu rdzeń kręgowy. Nie każdemu matadorowi udaje się to za pierwszym razem. Miejsce w które trzeba trafić ma wielkość monety. Gdy taki wyczyn mu się uda, dostaje oklaski od widowni i może odciąć ucho byka by zabrać je na pamiątkę.

Martwy byk zostaje przykryty płachtą i odciągnięty przez muły lub osły.

 korrida3

Miejsce corridy w Alicante

Walki byków w Alicante odbywają się w Plaza de Toros. Przy tym obiekcie znajduje się również muzeum, w którym można podziwiać eksponaty związane z największymi torreadorami. W tym miejscu organizowane są światowe spotkania na których omawiane są sprawy związane z walkami byków.

Kontrowersje

Walki byków wzbudzają wiele kontrowersji. Zwolennicy uważają je za piękną sztukę pełną harmonii i pięknych strojów. Natomiast przeciwnicy widzą w walkach szczególne znęcanie się nad zwierzętami.

A ty, jakie masz zdanie na ten temat?

Czym są dla Ciebie walki byków, sztuką czy okrucieństwem?

Alicantetradycjazabytki

Natalia • 11 listopada 2014


Poprzedni

Następny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany / Wymagane pola są oznaczone *

Shares