ALICANTE.COM.PL

Alicante, Perła Costa Blanca

praca w Hiszpanii o czym trzeba pamiętać

Praca w Hiszpanii – o czym nie możesz zapomnieć?

Chcecie zacząć pracę w Hiszpanii, a nie wiecie, jakie są wymagane dokumenty. O czym należy jeszcze pamiętać i absolutnie nie można o tym zapomnieć. W tym artykule postaram się pokrótce napisać, co zrobić, aby mieć legalną pracę w Hiszpanii.
Po pierwsze to zgodnie z hiszpańskim prawem, jeżeli chcemy mieć pracę w Hiszpanii to musimy ubiegać się o nią jeszcze przed wyjazdem. Wiadomo biurokracja rządzi się własnymi prawami. Dlatego też potrzebne dokumenty zacznijmy gromadzić odpowiednio wcześnie. Oczywiście oprócz paszportu potrzebne Nam będzie zaświadczenie o niekaralności, wyniki badań lekarskich oraz komplet zdjęć paszportowych. Obowiązek dostania wizy spoczywa tylko i wyłącznie na osobach, które do Hiszpanii udają się na podstawie stałej umowy o pracę. Taką wizę nie potrzebują pracownicy sezonowi, ani osoby, które na terenie Hiszpanii będą prowadzić własną działalność gospodarczą. Osoby pracujące w Hiszpanii koniecznie muszą pamiętać o tym, aby po 90 dniach pobytu zgłosić się na policję w celu uzyskania karty pobytowej. Taka karta wydawana jest na podstawie paszportu albo wydawanego w Polsce dowodu osobistego. Meldować się nie trzeba, ale zameldowani mają znacznie lepiej, gdyż mogą na przykład korzystać z bezpłatnej podstawowej pomocy służby zdrowia.

praca w Hiszpanii formalności

Źródło: pixabay.com

Podsumujmy powyższy artykuł. Tak więc po wizę zgłaszamy się do hiszpańskiego konsulatu w Polsce. Musimy mieć przy sobie pisemną obietnicę zatrudnienia, aktualne badania lekarskie i zaświadczenie o niekaralności. Wiza z prawem pracy daje Nam możliwość legalnego zarobkowania w Hiszpanii. Na podstawie wizy,  jeśli wybieramy się na więcej niż trzy miesiące, to uzyskamy już na miejscu kartę pobytu z prawem do pracy. Składki na ubezpieczenie społeczne opłaci za Nas pracodawca. Inaczej jest jednak w przypadku, gdy wybieramy się do Hiszpanii sezonowo, wtedy to już o składkach musimy pamiętać sami, a wiza nie będzie Nam potrzebna.
pracapraca w Hiszpanii

Dominika • 19 kwietnia 2018


Poprzedni

Następny

Shares