ALICANTE.COM.PL

Alicante, Perła Costa Blanca

Hogueras de San Juan – Hiszpańskie święto

Hiszpanie to naród który lubi świętować. Jeżeli tylko nadarzy się okazja muszą z niej skorzystać. Przedstawię święta, które są obchodzone w Alicante oraz miejsca w których na co dzień świętują Hiszpanie.

Najważniejszym świętem dla Hiszpan w Alicante jest Hogueras de San Juan. Tutaj oddają cześć sile ognia. Obchodzone jest na powitanie lata, a dokładniej 23 czerwca. W ten dzień gdy nadchodzi północ rozpala się nad brzegiem morza ogniska. W ten sposób wszyscy uczestniczący w tańcu wokół płomieni oraz kąpiący się w morzu zaczynali Noc Świętego Jana, czyli Noche de San Juan. (Czy to święto nie przypomina wam naszej tradycji?)

święto 2

Rozpalanie ognisk nad brzegiem miało symboliczną moc. Według wierzeń, ta moc miała odpędzać złe duchy czy siły mogące zniszczyć rolnicze plony.

Święto to, zostało formalnie uznane w 1928 roku. To wtedy nadano mu tę nazwę: Hogueras de San Juan. W ten sposób władze miasta chciały przyciągnąć do tego miasta większe ilości turystów. Taki krok spowodował, że w pierwszych obchodach tego święta uczestniczyło ich tysiące .

Prekursorem zorganizowania tego święta na wielką skalę był Jose Maria Py.

Wraz z upływem lat obchody pozyskiwały nowe tradycje. Dziś już nie są to tylko płonące ogniska nad brzegiem morza.

Świętowanie Hogueras de San Juan współcześnie.

ognisko

Przygotowania rozpoczynają się już miesiąc przed właściwym świętowaniem, wybraniem Bellea del Foc (królowej święta), małej królowej spośród dziewczynek mieszkających w Alicante oraz sześciu druhen. Podczas świętowania to one przewodzą wszelkim paradom ubrane w stroje ludowe.

Dziś to święto trwa dłużej niż jeden dzień. Rozpoczyna się 19 czerwca i trwa do 24 czerwca.

W te dni organizuje się pokazy ognia, które są nazywane mascleta. Są przeprowadzane na Plaza de los Luceros. Wtedy na wszystkich ulicach słychać zabawę i głośną muzykę.

Głównym elementem tego święta stała się parada Desfile de Entrada de Bandas, odbywająca się 21 czerwca. Przez kolejne dni w całym mieście są organizowane różne parady w których uczestniczą tłumy turystów.

Szaleństwo kończy palenie ognisk na ulicach Alicante i huczna zabawa do samego rana.

Braliście kiedyś udział w takim szaleństwie?

historiarozrywkatradycja

Dominika • 10 listopada 2014


Poprzedni

Następny

Shares