ALICANTE.COM.PL

Alicante, Perła Costa Blanca

Dlaczego Katalonia chce odłączyć się od Hiszpanii?

Mieszkańcy Katalonii, czyli Katalończycy już prawie od 300 lat walczą o swoją niezależność. Choć w Hiszpanii, mają szeroką autonomię, swój własny rząd i parlament. Mają też język kataloński, który jest językiem urzędowym, to i tak, powołują się na prawo do samostanowienia. Z tego też względu, chcą odłączyć się do Hiszpanii. Dlaczego? W tym artykule postaram się pokrótce odpowiedzieć na to pytanie.

Region ten zamieszkany jest przez ludność, która nie zdążyła się w pełni zasymilować z narodem hiszpańskim. Rodowici Barcelończycy mają własną kulturę, tradycję, a dzisiejsze antagonizmy mają swoje korzenie w średniowieczu, kiedy Hiszpania podzielona była na dwa osobne państwa – Kastylię i Aragonię.

Źródło; pixabay.com

Dzisiejszy język hiszpański inaczej nazywany jest kastylijskich, natomiast w Katalonii powszechnie używa się języka katalońskiego. Jest on podobny do hiszpańskiego, aczkolwiek ma swoje cechy charakterystyczne. Mieszkańcy regionu pielęgnują znajomość własnego lokalnego języka, który powszechnie używany jest nie tylko w mowie potocznej, ale także w urzędach i innych sytuacjach formalnych. Niektórzy Katalończycy czują się wręcz odrębnym narodem od Hiszpanów i pragną niepodległości, aby dostąpić zaszczytu samostanowienia.

Inną sprawą jest kwestia ekonomiczna, region ten z bogatą Barceloną rozwija się szybciej niż pozostałe części Hiszpanii, dlatego siłą rzeczy z katalońskiego budżetu odpływa wiele pieniędzy na rozwój południowych, biedniejszych terenów. Pracowitym Barcelończykom nie podoba się, że muszą opłacać „latynoskie lenistwo” swoich krajanów z innych regionów Półwyspu Iberyjskiego, a pogląd ten ma duży wpływ na kształtowania się marzeń o niepodległości wielu mieszkańców Katalonii. Na razie jednak na odłączenie się tego regionu szansę są raczej nikłe.

BarcelonaKatalonia

Dominika • 30 października 2019


Poprzedni

Następny

Shares