ALICANTE.COM.PL

Alicante, Perła Costa Blanca

Alicante zabytki

Alicante i zabytki zapierające dech w piersiach

Alicante to hiszpańskie miasto mające historyczne znaczenie dla kraju. W Alicante zabytki są niesamowite. Jest to miasto portowe, stanowiące ważny punkt na Morzu Śródziemnym.  Poza znaczeniem portowym Alicante jest także istotnym ośrodkiem administracyjnym, stolica prowincji Alicante, ośrodkiem turystycznym, oraz centralnym miastem wspólnoty, zarówno zarządzającym jak i finansującym pozostałe ośrodki.

Z tego też względu Alicante dostarcza mieszkańcom i turystom różnorodne możliwości spędzenia wolnego czasu. Osoby pragnące wypocząć mogą „zakotwiczyć” na przysypanej jasnym piaskiem nadmorskiej plaży. Dzięki wspaniałemu klimatowi wybrzeża słońcem można rozkoszować się przez cały rok – co uprzyjemnia zarówno opalanie i kąpiel w miesiącach letnich, jak i spacery w miesiącach chłodniejszych. Kilka parków miejskich zapewnia dostatek przestrzeni dla osób, które wolą jednak uciec na chwilę ze słońca i rozkoszować się zielenią często dochodzących do stu lat wieku drzew rosnących przy szerokich, zadbanych alejkach. Z pewnością odpocząć można też w którejś z restauracyjek i kawiarenek, których w Alicante nie brakuje.

Alicante zabytki

Natomiast osobom, które pragną poznać dorobek kulturalny miejsca, przede wszystkim mogą poznać zabytki Alicante. Wśród nich wymienić można przede wszystkim:

Zamek Santa Bárbara (Castillo de Santa Bárbara) – symbol Alicante, wznoszący się dumnie na szczycie Monte Benacantil, na wysokości 116 m. n.p.m. Ta imponująca twierdza, rozbudowywana od XI wieku jest udostępniona do zwiedzania, ukazując prawdziwy przekrój przez architekturę i wyposażenie wnętrz ubiegłych stuleci. Oprócz zwiedzania, warto zobaczyć rozciągającą się poniżej panoramę obejmującą miasto, port i błękitne morze, a także położoną nieopodal wybrzeża wyspę Tabarca;

pobrane

Bazylika de Santa María – kościół wzniesiony w miejscu dawnego meczetu. Wyróżniają go dwie asymetryczne wieże – starsza (XiV wiek) i nowsza (XVIII wiek). Wewnątrz znajdziemy elementy dostojnego gotyku i płynnego baroku, w tym imponującą chrzcielnicę, barokowy ołtarz i organy;

Ratusz (Ayuntamiento) Alicante – piękny budynek w stylu hiszpańskiego baroku, wzniesiony pod koniec XVIII wieku. Na jego najniższym stopniu znajduje się punkt, względem którego określane są wysokości nad poziomem morza w Hiszpanii. W samej budowie imponujące są dwie 35-metrowe wieże, a w środku znajdziemy Pokój Królewski Izabeli II, Niebieski Pokój i kilka innych interesujących pomieszczeń;

Katedra de San Nicolás de Bari – kościół podobnie jak bazylika Santa Barbara przekształcony z dawnego meczetu. Uwagę przyciąga wznosząca się na wysokości 45 metrów błękitna kopuła renesansowej budowli oraz jedne z najpiękniejszych przykładów hiszpańskiego baroku – drzwi prowadzące na krużganek, ołtarz oraz kapliczka Capilla de la Comunión.

Alicante posiada także kilka muzeów, w których można obejrzeć między innymi: sztukę XX wieku (dzieła takich twórców jak Picasso, Dali, Joan Miró, Julio González, Juan Gris), średniowieczne manuskrypty, sztukę związaną z Bożym Narodzeniem czy eksponaty corridy.

Alicantezabytki

Dominika • 9 marca 2015


Poprzedni

Następny

Shares